Skip to content ↓
Font Size: N Lg
Background Colour:
"Jesus came to give fullness of life" John 10:10

Classroom Staff

Name Position
Foundation Stage Staff  
   Zoe Thompson Foundation Stage Manager/Teacher
   Claire Horton

 

 

 

 

Foundation Stage Teacher

   Debbie Steane

 

 

 

Nursery Nurse

   Rebecca Winterburn

 

 

 

 

Teaching Assistant

  Zara Lickley

 

 

 

Teaching Assistant

   
Year 1 Staff  
  Rachel Elwell

 

 

 

Teacher (0.6)

   Natalie Bigger

 

 

 

Teacher (0.4)

   Tom Kenny

 

 

 

 

Teacher

   Bernadette Hird

 

 

Teaching Assistant/Cover Supervisor

   Rachel Clapham

 

 

 

 

Teaching Assistant 

   Wendy Sykes

 

 

 

 

HLTA - RE

   Shirley Mills

 

 

 

 

Computing Co-ordinator

Barbara Bell SENSA
   
Year 2 Staff  
   Kirsty Kingham 

 

 

Teacher (0.6) (Maternity leave)

  Hannah Metcalf

 

 

 

Teacher 

  Adam Boocock

 

 

 

Teacher

   Emma Bentley-Smith

 

 

Teaching Assistant/HLTA (RE) / HLTA (ICT) / HLTA (Art)

   Laura Bolton

 

 

 

Teaching Assistant

   Tara Stevens

 

 

Teaching Assistant / HLTA (Art)

Shirley Mills Computing Co-ordinator
   
Year 3 Staff  
  Rachel Pouncey

 

Deputy Head Teacher - Teacher

   Clare Wilbourne

 

 

Lower Phase Manager (Yrs 1 -3) Teacher

   Michelle Clark

 

 

Teaching Assistant / Cover supervisor

   Michelle Craven

 

 

 

Teaching Assistant

   Alison Craven

 

 

 

HLTA (Science)

   Debra Balding

 

 

 

 

HLTA (Art)

   Karen Palmer

 

 

 

 

Peri Art Specialist

Shirley Mills Computing Co-ordinator
   
Year 4 Staff  
   Hannah Craven

 

 

 

 

Teacher

   Anita Murphy

 

 

 

 

Teacher

   Davina Smith

 

 

 

 

Teaching Assistant

Debra Balding HLTA (Art)
Wendy Sykes HLTA (RE)
Alison Craven HLTA (Science)
   Zoe Westran

 

 

 

 

 

SENSA

   
Year 5 Staff  
   Ben Tetley

 

 

 

 

Upper Phase Manager (Yrs 4 - 6) / Teacher

   Michaela James

 

 

 

Class Teacher

Wendy Sykes Teaching Assistant/HLTA
Alison Craven HLTA (Science) 
   Sharon Armstrong-Whike

 

 

 

Computing Co-ordinator

Mari MacGadie

SENSA

   Gemma Watmuff

 

 

 

 

 

SENSA

Karen Palmer Peri Art Specialist
   
Year 6 Staff  
  Kathryn Baker

 

 

 

 

Teacher

   Vicky Webb

 

 

 

Teacher

Debra Balding Teaching Assistant
Alison Craven HLTA (Science)
Sharon Armstrong-Whike Computing Co-ordinator
Karen Palmer Peri Art Specialist
   
Specialist Staff  
Alison Craven HLTA (6 + group/Science)
Karen Palmer Art Specialist
Debra Balding Art HLTA
Sharon Armstrong-Whike Computing Co-ordinator
Shirley Mills Computing Co-ordinator
Wendy Sykes RE HLTA
   Helen Hodgson

 

 

Reading Programme (Library + Volunteers)

Zara Lickley Gym teacher
   Josh Beattie

 

 

 

 

 

Peri P.E. Coach

Graham Phillips Peri/Y3 instrument teacher (keyboards)
David Chatziliades Peri instrument teacher (guitars)
Morgan Griffiths Peri instrument teacher (brass)
Tom Durrans Peri instrument teacher (drums)